AET-H40-08230250
AVAILABLE TO ORDER
Aetek 8 Port Outdoor 1Gb PoE Switch, 2x SFP/RJ45, IP67/IK10, 250W, 240VAC
Warehouse Status
Seven Hills - NSW
IN STOCK
Waterloo - NSW
AVAILABLE TO ORDER
Fyshwick - ACT
Loganholme - QLD
Dudley Park - SA
Tulla Central Warehouse- VIC
IN STOCK
Mount Waverley - VIC
Balcatta - WA
Canning Vale - WA
What's in the box:
  • AET-H40-08230250 switch,
  • Concrete sleeve anchors
  • Input voltage: 100VAC - 240VAC
  • Output voltage: 48 - 56 VDC
  • Dimensions: 245.8 x 315.4 x 118mm
  • Weight: 4.37kg
  • Operating temperature: -40 to 65 degrees celsius
  • Operating humidity: 5 to 95 per cent (non-condensing)
  • Flexible SFP transceiver ports for uplink
  • IP67 standard
  • IK10 impact rated cast aluminium housing
  • Operating temperature from -40 to 65 degrees celsius
  • 30W IEEE802.3at compliant per port
  • 250W of total power budget